Skip to main content

Jedno aktívum trhá rekordy: zlato

Keď sa pozrieme na finančné trhy posledných dní, máloktoré aktívum – až na jedno – vykazuje v akomkoľvek ohľade nejako extrémny pohyb:

Koruna k euru od polovice februára v podstate stagnuje v celkom úzkom pásme 25,23-25,37 CZK/EUR. Akciový index pražskej burzy nepatrne rastie, ale stále je na hony vzdialený svojim historickým maximám z roku 2007. Až na prelome januára a februára 2024 sa mu podarilo prekonať strednodobý vrchol z februára 2022. Americký NASDAQ Composite svoje historické maximum vo februári 2024. Síce to pri tomto indexe od začiatku vyzerá na relatívne svižný rast, lenže v podstate tým index len maže straty predošlých troch rokov, takže z väčšieho nadhľadu tiež žiadny veľký úspech.

Ako sme ale povedali, jedno aktívum aktuálne veľký pohyb vykazuje, presnejšie povedané trhá rekordy v raste ceny. Ide o zlato, ktorého cena v priebehu týždňa dosiahla takmer 2300 dolárov za trójsku uncu, čo je opäť nový rekord. Za posledný rok zlato posilnilo o 23,96 %, čím strčilo do vrecka ďalšie bežné investičné aktíva. Z toho za posledný mesiac posilnilo o 9,32 %. (Samozrejme tu sú aj väčšie kuriozity, ako je napríklad konkrétna akcia MNVIDA, kde sa nepochybne nachádza megabublina spojená s AI, ale výrok o tom, že zlato prekonáva iné aktíva, vzťahujeme na trhy reprezentované celými indexmi.)

Čím to je, že zlato predvádza, čo predvádza? Už sme sa k tomu niekoľkokrát vyjadrovali, ale aktuálny dramatický vývoj si zaslúži novú zmienku.

Predovšetkým dôležité je práve ono porovnanie s cenami ostatných aktív. Pred chvíľkou sme povedali, že napríklad akciové indexy nie sú príliš vzdialené dva alebo tri roky starým úrovniam. Lenže inflácia odvtedy bola globálne značná! Ceny akcií infláciu z globálneho pohľadu zďaleka nestačili. Nie je preto také ťažké dať si dve a dve dohromady a odvodiť, že cena zlata, ktorá od začiatku doby covidovej takmer sústavne rástla, je lepšou ochranou proti inflácii ako cenné papiere. A presne k tomuto názoru teraz masovo dospievajú nielen Európania a Američania, ale hlavne aj Aziati. Konkrétne Indovia a Číňania.

India aj Čína sú obrovské trhy a zlato na nich má ako uchovateľ hodnoty veľkú tradíciu. Indii aktuálne rastie jej kúpna sila, zatiaľ čo jej inflácia a znehodnotenie rupie nie sú triviálne. Takže voľba Indov je jasná. Ešte väčší je efekt Číny. Svetové agentúry priniesli obrázky Číňanov stojacich v rade na zlato. Tu je problém ešte o niečo komplexnejší.

Možno vás to prekvapí, ale Čína má zásadné makroekonomické problémy. Čínsky predaj áut síce v marci medziročne vzrástol o 7 %, čo sa môže zdať dobré, ale tento pocit nás okamžite opustí, keď doplníme, že o mesiac skôr, vo februári, predaj áut v
Číne prepadli o 21 % medziročne. Čína dokonca uvoľnila úverový pomer pre nákup vozidiel, čo znamená, že banky teraz môžu záujemcom požičať na kúpu auta s menším vstupným kapitálom žiadateľa. A čínsky juan oslabuje, dnes sa dokonca priblížil hranici 2% povoleného denného pásma na obchodovanie. Číňania skrátka chudobnú, akokoľvek to oficiálne štatistiky nevykazujú, a to napríklad aj preto, že mali svoje úspory zaparkované v nehnuteľnostiach, ale čínsky realitný trh sa zrútil. A tak je reakcia Číňanov opäť logická: hromadne sa obracajú k zlatu.

Do toho dopyt po zlate priživujú aj samotné centrálne banky, ktoré natoľko „dôverujú“ svojej vlastnej menovej politike, že radšej ako fiat meny, ktoré ich politika znehodnocuje, zhromažďujú do devízových rezerv zlato, ktorému verí viac, že devízové rezervy neznehodnotia. Do tohto započítajte výrazne zhoršenú geopolitickú situáciu. A poslednou čerešničkou na torte je fakt, že Taiwan zasiahlo ničivé zemetrasenie – najsilnejšie za štvrť storočia. Niektoré budovy sa rozpadli alebo zrútili. Taiwan je pritom veľmocou na výrobu čipov.

Na kraji roka mnohí českí investori hovorili: Zlato je teraz veľmi drahé, neoplatí sa ho nakupovať. Dovoľujem si polemizovať. Domnievam sa, že tento rok zlato posunie svoje historické maximum ešte niekoľkokrát. A dokonca by som teraz už pre istotu ani príliš nepočítala s nejakou väčšou krátkodobou korekciou jeho ceny.