Skip to main content

Dobré správy v ekonomike EÚ a eurozóny sa odkladajú

V eurozóne je tento rok očakávaný len veľmi mierny hospodársky rast, ktorý by navyše mala zaistiť skôr až druhá polovica roka. V závere minulého roka ekonomika stagnovala. Spotreba domácností oproti predchádzajúcemu štvrťroku vzrástla
len nepatrne. Kladne k vývoju HDP prispel rast verejných výdavkov a rast fixných investícií. To všetko však bolo plne kompenzované záporným príspevkom čistého vývozu a zmeny stavu zásob. Zo sektorového hľadiska tiahla zmenu hrubej pridanej hodnoty v eurozóne koncom minulého roka verejná správa, vzdelávanie a zdravotníctvo. Je tak zrejmé, že fiškál bol koncom roka úplne zásadným faktorom, ktorý pomohol eurozóne vyhnúť sa skĺznutiu do technickej recesie. Záporný bol (tak ako po celý minulý rok) príspevok priemyslu, ku ktorému sa však novo pridali aj obchod, doprava, pohostinstvo a niektoré ďalšie služby. Najnovšie dáta zatiaľ na zreteľné zlepšovanie situácie neukazujú. Januárový výrazný prepad priemyselnej produkcie je však do značnej miery daný efektom základne (výnimočne vysoký rast v decembri súvisel s jednorazovým rastom produkcie kapitálových statkov v Írsku). Priemyselné PMI aj tak vo februári pokleslo (46,5), zatiaľ čo kompozitný index sa vďaka návratu služieb k expanzii priblížil na dohľad 50-bodovej hranice. Ekonomický sentiment podľa Európskej komisie sa však vo februári zhoršil. Ekonomické oživenie sa tak opäť odkladá, možno až na druhú polovicu roka, pričom nádeje sú vkladané predovšetkým do spotrebiteľov, s ohľadom na rast reálnych príjmov. Tento rok je preto očakávaný rast HDP len o zhruba pol percenta. Na budúci rok je však už vyhliadané tempo okolo 1,5 %. Európska centrálna banka ponechala v marci základné úrokové sadzby opäť bez zmeny. Pokračujúce tempo dezinflácie – medziročný rast HICP spomalil vo februári na 2,8 %, jadrová inflácia sa znížila na 3,1 % – nie je zatiaľ pre ECB dostatočným uistením o udržateľnom návrate k cenovej stabilite, predovšetkým s ohľadom na pretrvávajúce domáce inflačné tlaky plynúce zo sektoru služieb. Výhľad inflácie bol v novej prognóze ECB revidovaný dole, najmä pre tento rok. Prvé zníženie sadzieb ECB je tak aj s ohľadom na vyhlásenie prezidentky Lagardeovej očakávané až na júnovom zasadnutí.

Tento a ďalšie faktory budú podporovať v strednodobom horizonte rast ceny zlata. O aké faktory sa jedná? Ide o tieto faktory:

  1. Pravdepodobné zníže úrokov FEDu, ktoré sa očakáva v júni
  2. Geopolitické napätie, ktoré ďalej poháňa k diverzifikácii rezerv centrálnych bánk
  3. Dva súbežne prebiehajúce konflikty (Ukrajina a Gaza) , ktoré môžu mať veľmi negatívne dopady na dodávateľské reťazce

Môžeme teda očakávať, že zlato prekoná postupne ďalšie maximá.