Skip to main content

Dá sa investovaním zarobiť aspoň na rožky?

UHOL POHĽADU

„Sú investície naozaj také výnosné, ako mnohí finanční poradcovia prezentujú? Dokážeme si klasickým investovaním vôbec zarobiť na rožky? Alebo prekoná výnos pri investíciách vôbec infláciu obyčajných rožkov?“

UHEL POHĽADU: Na akciových trhoch trvá nervozita potom, čo sa do problémov dostala americká banka New York Community Bancorp. A to podstatné: Najväčšie straty v posledných dňoch vykázali technologické akcie. Ako sme
na tomto mieste už niekoľkokrát upozorňovali, práve u nich je jednoznačná AI-bublina a práve nimi odštartuje celková korekcia.
Veľmi optimizmu nepridáva ani ďalšie zhoršovanie makroekonomických ukazovateľov, napríklad nemecký inštitút Ifo opäť zhoršil výhľad nemeckej ekonomiky pre tento rok a očakáva rast už len o 0,2 %. Hovorí o obmedzovaní spotreby, o vysokých úrokových sadzbách, o úsporných opatreniach vlády... ale to hlavné chýba: Inštitút ako hlavnú príčinu dlhodobých problémov vôbec nespomína Green Deal. A pokiaľ príčina nebude pomenovaná, nebude možné ju odstrániť, teda rast naštartovať.
Ale vráťme sa k aktuálnym udalostiam: Akcie New York Community Bancorp za tento rok už vymazali vyše 70 % svojej hodnoty a pod veľkým tlakom zostávajú aj jej konkurenti. To zase ďalej zráža akcie naprieč trhom. V tejto chvíli sa okrem celkovej nervozity nič zdanlivo nedeje, ako by sa čakalo, až zahrmí. Ale – nervozita na finančnom trhu je jasne viditeľná.

A to je tá najlepšia chvíľa, kedy neuškodí zhrnúť si, ako si v dlhodobom horizonte klasické typy investícií vlastne stoja. Inak povedané: Sú investície naozaj také výnosné, ako mnohí finanční poradcovia prezentujú? Dokážeme si klasickým investovaním vôbec zarobiť na rožky? Alebo prekoná výnos pri investíciách vôbec infláciu obyčajných rožkov? Odpoveď vás možno prekvapí.

Priemerná medziročná inflácia u cien bieleho pšeničného pečiva (teda oných rožkov) bola medzi rokmi 2005–2023 vo výške 4,7 %. Otázka potom znie, ktorá investícia svojim výnosom túto infláciu rožkov prekonala.

Banka to rozhodne nebola. Priemerná ročná úroková sadzba z vkladov v týchto rokoch bola +1,0 %.

Ani dlhopisy nám v tom nepomôžu. Priemerný výnos do splatnosti pri 10-ročných českých štátnych dlhopisoch predstavoval +2,75 %. Ani skrze kúpu 10-ročných dlhopisov teda nebolo možné „zarobiť si na rožky“.

Oveľa lepšie výsledky dostaneme cez investíciu do akcií. Ale ani tak to nie je nič moc. Priemerné zhodnotenie českého akciového indexu PX dosiahlo +4,4%, ani to teda infláciu cien rožkov neprekonalo.
Aby sme rast cien rožkov prekonali, musíme ísť do zahraničnej, a tým sa vystaviť kurzovému riziku. Priemerné zhodnotenie akciového indexu DJIA v rokoch 2005 – 2023 (so zanedbaním devízového kurzu) bolo +7,83 %. To je teda prvá investícia, ktorá nám reálne zarobí.

Viac technologicky zameraný akciový index S&P 500 dosahoval už 9,01 %. Ale pozor, práve pri technologických akciách sa teraz nachádza megabublina, ktorá práve stojí za týmto rozdielom oproti DJIA.

Obstojné výsledky dávajú aj nehnuteľnosti. Priemerný medziročný rast ponukových českých cien bytov v sledovanom období dosiahol +7,1 %, pri pozemkoch to bolo dokonca 9,3 %, teda ešte viac ako pri S&P 500, a bez kurzového rizika.

A víťazom tejto hitparády sa stáva zlato. Priemerné zhodnotenie cien zlata v rokoch 2005 – 2023 bolo +9,6 %.