Skip to main content

Financial Times: Tajomná eskalácia zlata mätie analytikov

Cena zlata stúpla o sedem percent za týždeň a dosiahla rekordné hodnoty. Dlhoroční pozorovatelia trhu sa ale čudujú, čím to je. Niektorí to pripisujú očakávaniam poklesu úrokových sadzieb v USA, čo by zvýšilo príťažlivosť zlata. Avšak niekoľko komentátorov tvrdí, že žiadny z faktorov, ktoré za posledných 16 mesiacov viedli k rastu zlata, zrejme nie je katalyzátorom tejto eskalácie.

Ani rekordné nákupy centrálnych bánk, ani čínske domácnosti hľadajúce útočisko pre svoje peniaze, ani vojny na Ukrajine a na Blízkom východe. „Bol to najtichší a najviac mätúci rast ceny zlata,“ vyhlásila Nicky Shieldsová, analytička drahých kovov vo švajčiarskej rafinérii MKS Pamp. „Hlavne je divné to, čo vynieslo zlato z 2 000 dolárov na viac ako 2 150 dolárov.“

Súčasné zdražovanie zlata odštartovalo, keď údaje o výrobe v USA na začiatku marca ukázali väčší ako očakávaný pokles, čo posilnilo presvedčenie investorov, že americká centrálna banka (Fed) by mohla začať v júni znižovať úrokové sadzby, píše denník Financial Times, ktorý pri pátraní po príčinách rastu ceny zlata oslovil rad analytikov.

Ale zdá sa, že pohyby vo výnosoch štátnych dlhopisov a dolára plne neospravedlňujú rely zlata, hovoria analytici. Dvojročný dlhopis citlivý na úrokové sadzby klesol od začiatku marca len o 0,12 percentuálneho bodu na 4,5 percenta, čo je stále oveľa viac ako januárových 4,12 percenta, zatiaľ čo dolár je stále vyššie voči košu šiestich svetových mien, než tomu bolo na začiatku roka, pripomína denník.

„Predtým, keď sme mali pohyb ceny o 70 až 80 dolárov, obvykle to bolo sprevádzané novým katalyzátorom alebo rizikovými udalosťami,“ povedala Suki Cooperová, analytička banky Standard Chartered. „Ale tentoraz k žiadnemu významnému posunu udalostí nedošlo.“

Rhona O'Connellová z maklérskej spoločnosti StoneX, ale uviedla, že vysokú cenu zlata môže ospravedlniť súbor mnohých faktorov, napríklad že Čína nedávno sprísnila svoju rétoriku voči Taiwanu, tlejúce bankové napätie v USA a tohtoročné voľby v mnohých krajinách. Aj ona ale dodala, že žiadny z týchto faktorov nie je za rastom z minulého týždňa.

Namiesto toho O’Connellová ukazuje na obchodníkov s hybnou silou – fondy, ktoré podporujú rastúcu cenu aj potom, čo zlato prelomilo kľúčovú hladinu. „Nie je tu nič konkrétne alebo hmatateľné na čo by sme mohli poukázať, okrem sledovania Fedu.“

Je ale nepravdepodobné, že by samotné nádeje na zníženie sadzieb v USA boli hlavným dôvodom zlatého skoku, hovoria stratégovia. Nedostatok okamžite dostupných údajov o tokoch na trhu vedľa k domnienkam, že mimoburzové nákupy tajných kupcov zlata, ktoré je ťažké vysledovať, vytiahli cenu nahor.

Bernard Dahdah, analytik francúzskej banky Natixis, uviedol, že nedávne mierne pohyby vo výnosoch dolára a dlhopisov a pokračujúce odlivy z burzových fondov by naopak mali spomaľovať zlatú jazdu v očakávaní zníženia sadzieb Fedu. Nie je možné ju pripísať ani obnovenému dopytu zo strany čínskych retailových investorov, ani nákupom centrálnych bánk, pretože tie sa snažia nakupovať pozvoľna a nenápadne.

„Je to prvýkrát, čo som sa posadil a nevedel, čo za tým je,“ zveril sa Dahdah. „Je za tým veľký hedžový fond alebo správca aktív, ktorý sa hrá s derivátmi zlata?“

Počet objednávok na nákup zlata na komoditnej burze Comex v Chicagu od 28. februára vyskočil o 30 percent, čisté dlhé pozície len v utorok vzrástli o 64 tisíc na 208 tisíc kontraktov. Už by mali znieť varovné zvony,“ domnieva sa O’Connellová. „Raz sa to zastaví a dôjde k vyberaniu ziskov.“

Niektorí sa domnievajú, že oživenie trhu so zlatom je príznakom toho, že sa investori predchádzajú vývoj ohľadom zníženia úrokových sadzieb. „Pritom nie je vopred rozhodnuté, že ich Fed zníži,“ konštatoval Carsten Menke, vedúci výskumu nemeckej banky Julius Bär.

„Niektorí analytici tvrdia, že zlato je podhodnotené. Ak to porovnáme s cenou v roku 1980 a upravíme o inflácii, malo by byť výrazne nad 3 000 dolármi za trojskú uncu.“

Suki Cooperová tiež poukázala na silný dopyt maloobchodných a centrálnych bánk mimo vyspelé krajiny, rovnako ako na správy o odklade zníženia úrokových sadzieb. „Existuje príliš veľa neznámych, pred ktorými sa investori chcú ochrániť,“ uviedla s odkazom na voľby, riziká eskalácie konfliktov alebo návratu bankovej krízy. „Proste to vyzerá na nový apetít na trhu so zlatom.“

Zdroj: https://www.zlato.cz/